Lokalna Grupa Działania ?Puszcza Notecka? stara się promować walory kuchni regionalnej oraz produktów regionalnych. W naszych przedsięwzięciach propagujemy organizację imprez promujących dziedzictwo historyczno-kulturowe (np. targi. jarmarki, warsztaty ginących zawodów, tradycyjne kuchni regionalnej, zwyczaje).
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego ? Departament PROW aktywnie wspiera działania związane z promocją regionu i naszego dziedzictwa np. współfinansując nasz udział Targach Tour Salon czy Agrotravel które były doskonałą okazją, aby wypromować nasz obszar jako atrakcyjny turystycznie, z ogromnym potencjałem do wykorzystania w tej dziedzinie. Wspólnie z mieszkańcami naszego terenu oferowaliśmy słoiczki z powidłami, sok z hyćki oraz zioła zbierane z naszych pól i lasów, a podczas dni degustacji potraw lokalnych zaprezentowano robienie masła, placek drożdżowy,rogale drożdżowe, ciasteczka ze skwarek, chleb ze smalcem, oraz szare kluchy z kapustą. Agroturyści włączają się proponując swoim gościom specjalności naszej kuchni opartej w wielu przypadkach na darach lasu (grzyby, jagody, dziczyzna).
Aby jeszcze bardziej podkreślić naszą tożsamość kulinarno kulturową od roku 2011 organizujemy Festiwal Produktu Lokalnego.

Szanowni Państwo,
W roku 2011 ogłosiliśmy cykl pod nazwą ?Niezapominajka?. W pierwszej edycji ?niezapominajki? postanowiliśmy zwrócić uwagę na przydomowe tradycyjne ogródki wiejskie. Pretekstem do zajęcia się tym tematem był ogłoszony przez LGD konkurs fotografi czny pt: ?Niezapominajka: nie zapomnijmy o ogrodach naszych mam i babć?. Finałem konkursu były wykłady, pokazanie dobrych praktyk i wystawa fotografi i ogródków.
Poprzez nasze działania chcieliśmy zwrócić uwagę na te że ogródki przydomowe giną w zastraszającym tempie, a przecież są elementem tradycji. Otaczały domy naszych babć, mam i sąsiadek, tak było zawsze.
A wszystko działo się podczas I Festiwalu Produktu Lokalnego.
Podczas II Festiwalu postanowiliśmy nie pozwolić na odejście w zapomnienie naszych lokalnych produktów. Przede wszystkim kuchnia, która jest naszym dziedzictwem a w niej zupy.
Nasz Festiwal spowija zapach zupy szczawiowej z jajkiem przepiórczym, pomidorowej z nudlami czy rabarbarowej. Chcąc pozostać w klimacie minionych lat przypomnimy Państwu smak smażonej cebulki, swojskiego chleba ze smalcem i ogórkiem, pyry z gzikiem, koziego mleka i sera. Przypomnimy zapach ciasta drożdżowego z rabarbarem, sernika czy ciastek ze skwarek.
Serdecznie zapraszam do współpracy mikroprzedsiębiorców, agroturystów, organizacje pozarządowe oraz wszystkich. którym bliskie jest nasze dziedzictwo kulturowe.