tekst w formacie pdf -

Posiedzenie Zarzadu Stowarzyszenia "Puszcza Notecka"

6 listopada 2009 r. w sali sesyjnej Urz du Miasta i Gminy w Mi dzychodzie odby o si posiedzenie Zarz du Stowarzyszenia „Puszcza Notecka
”, na którym dyskutowano o procedurach zwi zanych z por czeniem kredytu
na funkcjonowanie w aspekcie przygotowa biura Stowarzyszenia do
og oszenia naboru na „Odnow wsi” i „Ma e projekty” w IV kwartale biecego
roku.

Jacek Kaczmarek: Będzie kasa na turystykę

artykuł w Gazecie Lubuskiej

Dariusz Brożek, 095 742 16 83, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Rozmowa z Jackiem Kaczmarkiem, który kieruje stowarzyszeniem Puszcza Notecka z siedzibą w Międzychodzie

Jacek Kaczmarek ma 48 lat. Mieszka w Międzychodzie, kieruje skansenem w Mniszkach. Od 2006 r. jest prezesem stowarzyszenia Puszcza Notecka zrzeszającego siedem wielkopolskich gmin.

(Fot. Dariusz Brożek)

- Stowarzyszenie dostanie ponad dziewięć i pół miliona złotych. Skąd taka góra pieniędzy?

- Otrzymamy je z projektu unijnego Lider. Z dotacji będą korzystać mieszkańcy siedmiu gmin, które tworzą stowarzyszenie, czyli Międzychodu, Kwilcza, Chrzypska i Sierakowa w powiecie międzychodzkim, a do tego Wronek, Obrzycka i Ostroroga. Nazwa stowarzyszenia wzięła się stąd, że łączy nas Puszcza Notecka. Działamy już od trzech lat, ale pierwszy raz dostaliśmy tak dużą dotację. Napisaliśmy wniosek, który właśnie został zatwierdzony. Podpisaliśmy też umowę, a pieniądze dostaniemy w przyszłym roku.

- Na co je przeznaczycie?

- Na rozmaite projekty związane z rozwojem turystyki na terenach wiejskich. Na przykład na budowę szlaków rowerowych i stanic wodnych, czy rewitalizację obiektów, w których mogą powstać na przykład świetlice, schroniska, czy izby muzealne. Chodzi o zabytkowe młyny, dworki, bądź leśniczówki i inne budynki, które po renowacji mogą się stać atrakcjami turystycznymi. Pod koniec tego roku ogłosimy konkursy na realizację konkretnych zadań.

- Kto może w nich wystartować?

Stowarzyszenia, lokalne samorządy, prywatne osoby i właściciele małych firm wiejskich. W ramach małych projektów można będzie się ubiegać o kwoty do 20 tysięcy złotych na organizację festynów lub wydawnictwa promujące lokalne tradycje i regionalne potrawy. Dotacje do tak zwanych dużych projektów mogą wynieść nawet sto tysięcy złotych. Mogą się o nie ubiegać na przykład rolnicy, którzy chcą otworzyć warsztat rzemieślniczy czy zainwestować w agroturystykę. Poza tym gminy będą mogły się ubiegać o kwoty do pół miliona złotych na rozmaite programy odnowy wsi.

reklama

- Będziemy organizować szkolenia, myślimy już o kampanii informacyjnej. Liczymy przy tym na pomoc mediów.

 

- Dziękuję.

 

 

Są pieniądze na rozwój wiejskiej turystyki w Międzychodzie

artykuł w Gazecie LubuskiejDariusz Brożek

W magistracie otwarto biuro Stowarzyszenia Puszcza Notecka. Jego działacze otworzą niebawem punkt konsultacyjny dla mieszkańców. Mają 9.5 mln zł na rozmaite projekty związane z rozwojem turystyki.

Biuro mieści się w pokoju nr 48. Do 2014 r. stowarzyszenie ma dostać aż 9,5 mln na rozmaite programy dotyczące obszarów wiejskich w całym powiecie międzychodzkim oraz w gminach Wronki, Ostroróg i Obrzycko. Jego prezes Jacek Kaczmarek zapowiada, że niebawem otworzy też punkty konsultacyjne w siedzibach tych gmin. Jeden z nich powstanie m.in. w międzychodzkim magistracie.

W br. przez cztery dni (1, 8, 15 i 19 grudnia) od 15.30 do 17.30 w sali narad Urzędu Miejskiego działacze PN będą udzielać mieszkańcom informacji na temat projektów realizowanych przez stowarzyszenie i udzielanych przez nie dotacji.

- Już w grudniu ogłosimy konkurs na program odnowa wsi. Gminy, fundacje i organizacje pożytku publicznego będą mogły ubiegać się o pieniądze między innymi na świetlice, ogródki jordanowskie. Mamy na to półtora miliona złotych - wyjaśnia Kaczmarek.

Będą też szkolenia

Do końca roku ogłoszony zostanie także kolejny program skierowany do stowarzyszeń. Będą mogły ubiegać się dotacje wynoszące do 25 tys. zł. Na co będą mogły wydać te pieniądze? M.in. na festyny i imprezy promujące lokalne tradycje - mówi prezes stowarzyszenia.

J. Kaczmarek zapowiada też szkolenia dla zainteresowanych. Zaznacza, że na dofinansowanie mogą liczyć tylko te projekty, które dotyczą szeroko pojętej turystyki. Powinny być zgodne z lokalną strategią rozwoju, uchwaloną przez stowarzyszenie.

 

Od piątku 27 listopada do poniedziałku 30 listopada 2009r. w Radio Merkury Poznań w wiadomościach informowano o przedsięwzięciach naszego Stowarzyszenia ! To efekt naszej obecności na Targach Gmina 2009 , tam bowiem stoisko odwiedzali przedstawiciele mediów którzy otrzymali informacje o LGD i walorach regionu, wzbudziło to na tyle zainteresowanie , że spośród 31 LGD z Wielkopolski właśnie o naszych działaniach postanowiono poinformować Wielkopolskę i wszystko za darmo !

Poniżej przytaczamy treść informacji radiowej:

Puszcza Notecka - dotacje dla wsi

9,5 miliona złotych ma rozwój i upiększanie wiosek w okolicach Międzychodu, Wronek, Obrzycka i Ostroroga. A wszystko dzięki staraniom Stowarzyszenia Puszcza Notecka.

Na razie w rejonie Puszczy Noteckiej jak grzyby po deszczu wyrastają punkty konsultacyjne. To właśnie tam ludzie dowiedzą się o jakie kwoty pieniędzy mogą się starać i na jakie cele mogą je przeznaczyć. Możliwości jest sporo. Szkolenia, warsztaty, budowa placów zabaw dla dzieci czy remonty wiejskich świetlic.

Można też pisać wnioski o dotacje, w wysokości do 25 tysięcy złotych, na organizację festynów i różnego rodzaju imprez, które będą promowały lokalne tradycje. Na wsparcie mogą również liczyć projekty związane z szeroko rozumianą turystyką. Pierwsze spotkanie informacyjne już pierwszego grudnia w urzędzie miejskim w Międzychodzie.