Są pieniądze na rozwój wiejskiej turystyki w Międzychodzie

artykuł w Gazecie LubuskiejDariusz Brożek

W magistracie otwarto biuro Stowarzyszenia Puszcza Notecka. Jego działacze otworzą niebawem punkt konsultacyjny dla mieszkańców. Mają 9.5 mln zł na rozmaite projekty związane z rozwojem turystyki.

Biuro mieści się w pokoju nr 48. Do 2014 r. stowarzyszenie ma dostać aż 9,5 mln na rozmaite programy dotyczące obszarów wiejskich w całym powiecie międzychodzkim oraz w gminach Wronki, Ostroróg i Obrzycko. Jego prezes Jacek Kaczmarek zapowiada, że niebawem otworzy też punkty konsultacyjne w siedzibach tych gmin. Jeden z nich powstanie m.in. w międzychodzkim magistracie.

W br. przez cztery dni (1, 8, 15 i 19 grudnia) od 15.30 do 17.30 w sali narad Urzędu Miejskiego działacze PN będą udzielać mieszkańcom informacji na temat projektów realizowanych przez stowarzyszenie i udzielanych przez nie dotacji.

- Już w grudniu ogłosimy konkurs na program odnowa wsi. Gminy, fundacje i organizacje pożytku publicznego będą mogły ubiegać się o pieniądze między innymi na świetlice, ogródki jordanowskie. Mamy na to półtora miliona złotych - wyjaśnia Kaczmarek.

Będą też szkolenia

Do końca roku ogłoszony zostanie także kolejny program skierowany do stowarzyszeń. Będą mogły ubiegać się dotacje wynoszące do 25 tys. zł. Na co będą mogły wydać te pieniądze? M.in. na festyny i imprezy promujące lokalne tradycje - mówi prezes stowarzyszenia.

J. Kaczmarek zapowiada też szkolenia dla zainteresowanych. Zaznacza, że na dofinansowanie mogą liczyć tylko te projekty, które dotyczą szeroko pojętej turystyki. Powinny być zgodne z lokalną strategią rozwoju, uchwaloną przez stowarzyszenie.